МЕТОДИЧНА
РОЗРОБКА УРОКУ З АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ
З
ТЕМИ:
“THE
CLOTHES WE WEAR“
у
5-му класі
Підготувала
викладач англійської мови
КЗО
«Загальноосвітня санаторна школа-інтернат
№3»ДОР» Тюхменьова А.В
.
Тема:
Шкільна
форма моєї мрії
Мета:
Узагальнити та систематизувати вивчений
матеріал, активізувати вживання в мові
учнів раніше освоєної лексики, розширювати
словниковий запас учнів з теми; навчити
учнів цікаво представляти результати
своєї творчої діяльності. Удосконалювати
навички аудіювання, тренувати учнів у
читанні, вмінні використовувати різні
структури в бесіді за ситуацією та
будувати зв'язне висловлювання з теми.
Розвивати
прагнення
використовувати найбільш раціональні
способи вирішення завдань та вміння
співпрацювати в команді, розвивати
вміння працювати у творчій взаємодії.
Виховувати
позитивне
ставлення до вивчення англійської мови
, комунікабельність та толерантність.
Тип
уроку: урок
узагальнення і систематизації знань
та вмінь.
Форма
уроку: урок
– презентація міні-проекту.
Методи
та прийоми:
фронтальне опитування, бесіда за
ситуацією, захист учнівського проекту,
заповнення опитувального листа.
Наочність:
постер, учнівська презентація, картки
для рефлексії.
ХІД
УРОКУ
І.
Початок уроку. Підготовка до сприйняття
іншомовного мовлення.
1.
Організаційний момент. Привітання.
Т:
Hello!
How
are you today?
Ps:
We
are very well, thank you!
2.
Повідомлення теми та мети уроку.
Good
morning! Today at the lesson we are going to discuss your favourite
clothes, the school uniform of your dream. You`ll remember the
vocabulary on this topic and practice it. We`ll make the project to
check your knowledge on the topic.
3.
Уведення
в іншомовну атмосферу
1)Повторення
віршів «
Учні
по черзі декламують вірші.
MARY
WORE A RED DRESS
P:
Mary
wore a red dress, red dress, red dress,
Mary
wore a red dress all day long.
Mary
wore a red hat, red hat, red hat,
Mary
wore a red hat all day long.
Mary
wore her red shoes, red shoes, red shoes,
Mary
wore her red shoes all day long.
Mary
wore her red gloves, red gloves, red gloves,
Mary
wore her red gloves all day long.
Mary
was a red bird, red bird, red bird,
Mary
was a red bird all day long.
DIDDLE
DIDDLE DUMPLING
P:
Diddle
Diddle Dumpling,
My
son John,
Went
to bed with his trousers on;
One
shoe off and the other shoe on,
Diddle
Diddle Dumpling,
My
son John.
GETTSNG
DRESSED
P:
Isn`t
dressing depressing?
Button
the buttons
And
snap the snaps;
Hook
the hooks
And
zip the zippers;
Tie
the ties
And
clasp the clasps;
Lace
the laces
And
lock the locks;
Belt
the belts
And
brace the braces.
What
I like best in my own skin-
That
is the dress I`m always in.
2)
Бесіда з учнями.
T:
What
kind of clothes do children your age usually wear?
If
you go out with a group of school friends, would your dress
differently than if you go out with your parents?
What
would you wear to school if you can choose?
In
what way do your parents dress differently from you?
ІІ.
Основна частина уроку.
1.Створення
та захист учнівського проекту
You
had a task to find out and prepare or create by yourselves some
interesting patterns of the school uniform. Now you`ll make a poster
( our mini-project) and present it. Let’s start working.
- Учні розташовуються колом та, за допомогою ножиць, клею, кольорових олівців та фарб, створюють плакат під назвою «The school uniform of my dream».
- Учні по черзі презентують свої проекти та розповідають, яким, на їх погляд ,буде шкільна форма в майбутньому. Учитель разом з класом обирають найкращий проект.
ІІІ.
Заключна частина уроку.
- Підсумки уроку. Рефлексія
- Учні самостійно заповнюють картки для рефлексії, потім по черзі читають речення , пояснюючи свій вибір.
- Бесіда и режимі T→P1→P2→P3
T:
What
topic have we revised today?
What
grammar have we remembered?
What
was the most interesting task?
Thank
you for your work. Some of you worked very well today, but some have
to be more attentive.Your marks are…
- Домашнє завдання
Repeat
all the words and be ready for the test.
б)
заповнення опитувального листа. Writing
To
finish
our
lesson
I
want
with
an
English
poem”Robin
the
Bobbin”.
I’ll
read
it
in
English
and you can see the translation.
I
don’t want you to be like Robin the Bobbin, but suggest you filling
in the “Little Robin” with the information about yourselves.
(див.Додаток
фото
8)
2.
Виставлення
оцінок
та
їх
мотивація.
Thank
you for your work. Some of you worked very well today, but some have
to be more attentive and more active. Your
marks are…
3.Домашнє
завдання.
Repeat
all the words and be ready for the test. Be ready with your daily
menu as we’ll have the same task in the test.
Lesson HOLIDAYS! HOLIDAYS! HOLIDAYS!
Конкурс
читців віршів до свят англомовних країн
учнів 3 класів
Вчитель:
Тюхменьова А. В.
Волоснікова
Н. С.
Мета:
Навчальна:
ознайомити з новими лексичними одиницями,
активізувати
вивчений лексико-граматичний матеріал,
розвивати навички читання, усного
монологічного виразного мовлення,збільшити
обсяг знань про соціокультурну специфіку
мови країни, що вивчається, вдосконалювати
уміння будувати своє мовне висловлювання,
мовну поведінку адекватно цій специфіці;
Розвивальна:
розвивати увагу та зорову пам’ять,
спостережливість, удосконалювати
фонетику та артикуляцію звуків, розвивати
усні комунікативні уміння з опорю на
наочність;
Виховна:
виховувати зацікавленість у розширенні
своїх знань, використанні навчального
матеріалу в житті, виховувати загальну
культуру учнів.
Обладнання:
пісня « пори року» з відео супроводженням,
пісні та картки, пов’язані зі святами
англомовних країн.
Хід
уроку
WARM-UP
- Choral repetition of the song “ These are the months of the year”.
- Pupils look at the dates on the blackboard and name the holidays. Read and then drill the words.
- Choral and individual repetition.
PRESENTATION
- Pupils look at the pictures on the blackboard again and say the seasons and the dates when we celebrate these holidays.
- Reading the poems by heart.
P:
We have a fir-tree in the hall.
It is beautiful and tall!
Around it we dance and play
Because it is a New Year Day!
P: Santa Claus lives in England.
He is funny and merry,
His cheeks are like roses,
His nose is like a cherry.
With a branch of green holly
And robins, his friends,
To all English children
New Year wishes he sends.
P: My dear, dear mother
I love you very much
I want you to be happy
On the 8th
of March.
P: Hot cross buns, hot cross buns
One a penny,
Two a penny
Hot cross buns
Give them to your daughters,
Give them to your sons,
One a penny,
Two a penny
Hot cross buns.
P: In the sky, sky, sky
Balloons fly, fly, fly
Red and yellow
Green and blue
Happy birthday to you
ENDING THE LESSON
Complete the sentences using the pictures.
Write the beginnings of sentences on the board and place pictures at
the end. Pupils read the beginnings and name the pictures.
Today the weather is… (cold|sunny|rainy)
In winter you can make… (a snowman)
In autumn you eat… (apples)
When it`s hot and sunny, you can… (ride a
bike, fly a kite)
In spring people celebrate… (Easter)